Optilised sihikud Field Target laskmiseks

Field Target (FT) laskmisel kasutatakse juba päris keerulisi optilisi sihikuid ja nende täiendavate omaduste tõttu on nad mõnevõrra kallimad, kui harilikud optilised sihikud, mida kasutatakse õhupüssiga purkide ja muude juhumärkide pihta lusti pärast laskmisel.

Üks korralik FT optiline sihik peaks olema järgmiste omadustega:

1. Võimas suurendus – võimaldab vähese kontrastsusega märkide paremat sihtimist  ja silueti tabamiskoha selget  määratlemist . Kaugusmõõtmise täpsus on otseses sõltuvuses suurendusest ja võimsama suurendusega on tulemus palju täpsem.

2. Teravuse ( parallaksi ) seadistamine – peab olema võimalik alates 9 meetrist kuni 50 meetrini Õhupüssid on suhteliselt piiratud laskekaugusega. Reeglina on laskekaugus alla 100 meetri. Optilised sihikud, millel teravustamise võimalus puudub või teravustamine algab näiteks alates 20 meetrist, ei ole kauguse mõõtmiseks sobilikud.

3. Objektiivi suur läbimõõt – mida suurem on objektiivi läbimõõt, seda rohkem valgust satub läätsedesse ja seda heledam ja kontrastsem on sihtmärgi kujutis. Objektiivi suurem läbimõõt hõlbustab ka kauguse mõõtmist, sest madala kontrastsusega kujutis viib hõlpsasti kaugusemõõtmise vigadeni.

4. Sihiku kujundus – Mil-Dot sihiku keskosas on kindla vahemikuga kindla suurusega punktid, mis lihtsustavad laskuritel lasu ballistika kujundamist ja abistavad välismõjude, nagu näiteks tuule mõju, kompenseerimisel.

5. Sihiku suured reguleerimistornid – võimaldavad sihikut käsitsi, ilma abivahenditeta, hõlpsasti seadistada. See on eriti oluline optika võistluste-eelsel sisselaskmisel ja kiirete paranduste sisseviimisel. Loomulikult saab ka sihiku Mil-Dot kujundust kasutades lasu tabamispunkti parandada. Mida suuremad on regulaatortornid, seda lihtsam on tabamispunkti seadistamine erinevatele kaugustele.

6. Kõrge seadistustäpsus – seadistused peavad säilima ka võimsa vedrupüssiga laskmisel ja piisavalt täpse seadistuse sammuks on  ¼ nurgaminutit ( MOA ). See on piisavaks eelduseks edukale laskmisele ja ka kõige väiksema tabamistsooniga siluettidega toime tulemisel. Vedrupüssi prell-löögiga toimetulemine on vedrupüssidele paigaldatavate optiliste sihikute kõige olulisem eeldus. Kuna õhupüssi vedruga kolvi tabamisel tekkiv löök on vastupidine tulirelva lasul tekkiva tagasilöögi suunaga, siis sellest johtuvalt purunevad ka paremad ilma vedrupüssi ettevalmistuseta optilised sihikud vedrupüssile paigaldamise järel kindlasti. Eraldi vedrupüssidel kasutamiseks valmistatud optilise sihiku garantiidokumendis on olulisima tähendusega valmistaja märge: Prellschlagfest või Magnum recoil-proof. Täieliku kaitset vedrupüssi toime vastu pole ühelgi optilisel sihikul. Kunagi puruneb see sihik kindlasti.

Järgmised kasulikud omadused võiks veel olla:

7. Valgustusega sihik – on kasulik abivahend hämarates tingimustes hallides toonides märkide sihtimisel ja tabamisel.

8. Päikesekaitse – väldib vastu päiksega sihtimisel märgi ülevalgustamist liigse valguse sattumisel objektiivi. Kaitseb ka saju puhul ja aitab vältida objektiivi läätse juhuslikku  puudutamist.

9. Suur külgratas – ainult kolmanda-,  teravustamise reguleerimistorni olemasolul. Lihtsustab oluliselt kaugusmõõtmise lugemi saamist ratta suurel ja kergesti loetaval skaalal. Eriti oluline on kauguse lugemise mugavus ja täpsus.

10. Okulaari kummist otsik – aitab laskjal keskenduda lasuks. Väldib tagant tuleva valguse sattumist okulaari. Ka sihtmärk tundub kõrvalvalguse puudumise tõttu heledam ja kuna silm asetub okulaarist õigele kaugusele, siis on sihtmärgil parem teravus ja nähtavus.

11. Horisont – optika kinnitusjala või siini külge kinnitatav vesilood, mis võimaldab püssi küljele kallutamisest tekkiva optilise telje ja rauatelje erinevusest tekkiva sihtimisvea vältimist.

 

Optikat valikul on vaja arvestada terve rida erinevaid asjaolusid.

Nikko Stirling on valitud lihtsal põhjusel – valikust leiab peaaegu alati tulirelvale sobiva jahioptika ja õhkrelvale vajaliku sportoptika. Diamond 10-50×60 oli Field-Target 2007 maailmameistrivõistlustel võitja püssil. Nikko Stirling toodetel on suurepärane hinna ja kvaliteedi suhe. Katvast valikust leiavad omale sobiva optika vabaajaveetjad, hobilaskurid, kütid, eriteenistused ja täpsuslaskurid.

MTC valiku määrasid kaks põhilist tegurit. Tegemist on Jaapanis valmistatud väga tuntud läätsedega ja SCB sihikuga, mis väga mugav abimees väikesekaliibrilistel tulirelvadel ja õhkrelvadel. Mõju avaldas ka optika varustus, kus leidub metallist läätsekaitseid, prallaksi erinevaid külgrattaid, päikesekaitse, varupatarei, 0-i markeerimine, äravõetav IR-moodul, kott, erinevaid kinnitusjalgu ja palju muudki mitte tavapärast.

Kuna on tegemist õhkrelvade keskkonnaga, siis jagab üks tähtis omadus optikad kahte suurde klassi ja see omadus on löögi taluvus. Just vedrupüssidele on omane nn ettelöök ja vedrupüssile valitud optika peab selle ettelöögi toimega piisavalt kaua toime tulema. Nikko Stirlingu puhul on selleks eraldi sari AirKing. Tipptaseme vedrupüsside varustamiseks  jääb AirKing sari siiski veidi napiks. Kuid on olemas üks valmistaja, kelle kogu toodang on praktiliselt vedrupüssikindlalt valmistatud.

Hawke on üks vähestes väga laia gammaga valmistaja, kelle tooted alates Premium klassi 8-32×56 optikast kuni lihtsaima 4×32 optikani on praktiliselt kõik ehitatud vedrupüssikindlaks. Lisaks Airmax kuulsale seeriale suurendab huvi Hawke vastu ka 2008 sügisel ilmuv uus 30 mm korpusega SideWinder seeria, mis tõotab sportlaskurite seas väga menukaks kujuneda.

Suruõhupüsside puhul ettelöök nagu ka tulirelvadele omane tagasilöök praktiliselt puuduvad ja löögikindlus ei ole valikul enam määrav. Järgmiseks väga oluliseks kriteeriumiks on sportlaskurite jaoks kuva teravustamine ehk parallaksiseade. Seade toimib objektiivilt või vasakpoolselt seadetornilt. Nikko Stirling ja MTC pakuvad seadeid enamast küljelt ja Hawke enamast objektiivilt.

Põhjamaades on valgustingimused enamasti kesisevõitu. Seepärast tundub korpuse läbimõõt 30 mm oluline, sest see tagab läbi korpuse parema valgusvoo. 25,4 mm korpusega optika on eelistatud päikeseküllastes maades ja eriti Ameerikas. 30 mm korpus on ka mõnevõrra jäigem ja seega mõnevõrra vastupidavam läbipaindumisele juhusliku löögi puhul. Ka esimese läätse suur läbimõõt on oluline suurema valgustugevuse saavutamisel, eriti hämaral ajal sügisel. Just Hawke pakub väga laia valikut erinevate läbimõõtudega objektiividest.

Field-Target laskurid on valdavalt eelistanud Mil-Dot sihikut, mis võimaldab väga kiiret kauguse hindamist ja ballistikat tundes ka täpset tabamise kõrguse korrigeerimist. Värske uudisena pakub Nikko Stirling juba spetsiaalset FT sihikut. MTC-l on SCB sihik ja Hawkel MAP ja SR sihikud. Paljudel mudelitel on lisaks ka valgustatud sihikud, mis on heaks abimeheks hämaras tumeda märgi täpseks sihtimiseks.
Reguleerimistornide seadetäpsus on eriti oluline õhupüsside ballistika peenhäälestamisel. 1/8“ täpsusega Diamond 10-50×60 torn võimaldab 1 klikiga korrigeerida 50 meetri märgi tabamispunkti 2 mm haaval. Kuid tavakasutuses annab  ¼“  ka täiesti rahuldava tulemuse. Kogu Hawke toodang on ¼“ seadega.
Võimsate suurendustega nagu 24, 32 ja 50 korda, saavad õhupüssilaskurid kuva teravustamise kaudu omale päris täpse kaugusmõõtmisvahendi. Sadulal asuv parallaksi seadet on eriti mugav kasutada ja parallaksitornile saab täiendavalt veel paigaldada suure ratta. Rattale saab ise kalibreerida skaala, kus teravaimale kuvale vastab kaugus märgini meetrites. Objektiivile paigutatud parallaksiseade puhul on tulemi lugemine veidi ebamugavam. Võistlustel kasutatava optika puhul on oluline, et teravustamine oleks võimalik alates 9 meetrist.

Nikko Stirling toodetest leiab ka maailma kõige väiksema holograafilise sihiku ja hinnasõbraliku kollimaatorsihiku. Kütid leiavad omale MTC toodangust soodsa laserkaugusmõõdiku, mida sobib kasutada ka parallaksiratta kalibreerimisel.

Õhkrelv on samuti relv nagu on seda tulirelv. Mõtlematu relva kasutamine võib põhjustada ettearvamatuid tulemusi. Selle lehe olulisteks eesmärkideks on arendada relvade kasutamise kultuuri, edendada sporti ja viia eesti laskurid Field-Target MM-il 100 esimese hulka.