1. Mitu lasku saab PCP püssist ühe laadimisega?
Laskude arv sõltub kaliibrist, võimsusest ja silindri suurusest. Reeglina alla 110 bar hakkab täpsus veidi kannatama ja püss laseb veidi alla.
FX Cutlas 4.5 mm laseb kiirusega 250 m/s 39 cm silindrist ca 80 kvaliteetset lasku
FX T12 Whisper 4.5 mm laseb kiirusega 300 m/s 4 magasini, ehk ca 64 lasku
FX Monsoon 4.5 mm laseb kiirusega 300 m/s 3 magasini, ehk ca 48 lasku
Täpsuspüssid Anschütz, Feinwerkbau, Steyr, Walther lasevad üle mitmesaja lasu, sest võimsus on 7,5 Joule ja püssidel säästlik tehnika.
2. Millal püssi õhuga täita?
Ikka siis kui püss enam täpselt ei lase. See tihti piisavalt individuaalne näitaja, kuid nagu eelnevalt juba öeldud, vahemik võiks olla 100-130 bar, mille puhul täpsus väheneb. Hea on oma püssi võimekus välja selgitada tiirus pabermärgi laskmisega või kiirusmõõtja kasutamisega. Kui rõhk silindris langeb alla 50 bar, siis võib juhtuda, et käsipumbast silindri laadimine ei ole võimalik, sest silindri klapp ei sulgu. Silinder ei tohiks korrosiooni vältimiseks kunagi olla tühi ja teda kui survemahutit tuleks kord 10 aasta jooksul spetsialistide juures kontrollida. Walther toodetes leiab ka oluliselt suurema laskude arvuga 300 bar silindreid kuid sellise rõhuga opereerimine on palju keerulisem ettevõtmine.
3. Kui tihti peaks toru puhastamine?
Kõige lihtsam soovitus on, et iga 500 lasu järel kasutada Ballistoli ja viltkuule. Õliga immutatud viltkuul rauda ja diabool sinna järgi. Väljalaskmisel pihustub õli mööda rauda.
Nii viis korda järjest ja siis võiks lasta veel 3 kuiva viltkuuli koos diabooliga. Viltkuule leiab enamasti VFG ja Walther nimede alt. Umbes peale 20 lasku hiljem saavutab tabamistihedus endise taseme. Lihtsaim viis toru kõlbmatuks muuta, on suudmest ilma suudme kaitseta midagi kõvemat puhastamiseks sisse toppida. Suudme kuju vigastamisega lõpeb ka püssi täpsus. Erinevad valmistajad annavad veidi erinevaid soovitusi ja nende jälgimine on kõige kindlam viis. Puhastamata toru puhul hakkab paratamatult kuuli suudmekiirus vähenema. Täpsuspüsside puhul räägitakse tuhastamisest isegi iga 50 lasu järel.
4. Kui tihti ma peaks oma püssi õlitama?
Lihtsaim nõue on, et püss peab olema õlitatud ja kuiv? Liigne õli püssil seob tolmu ja tulemus ei pruugi soovitud tulemust anda. Püssid on suhteliselt hooldevabad.. Kõige kergemini on määrimise vajadus tunda kui laadimismehhanism ei toimi sujuvalt. Eripärade jälgimiseks loe algatuseks püssi kasutusjuhendit, reeglina on hooldamise viis nimetatud.
5. Milliseid määrdeid ja õlisid peaks kasutama?
Parimat komplekti hooldamiseks pakub Logun, milles leidub väikesi koguseid tahkeid ja vedelaid määrdeid. Ka Ballistoli valikust saab kõik vajaliku. Vältida tuleks ohtrat õlitamist rõhuklappide läheduses. Samuti tuleks vältida silikooni kasutamist. Tahkest määrdest soovitab FX kasutada liitiumi põhjal olevaid määrdeid ja lubab püssi ja pumba juures kasutada Fuchs RHF1 Renolit konsistentset määret.
6. Kui tihti peaks püssi hooldusesse viima?
Kui soovida oma PCP püssilt suurimat töökindlust ja pikka iga, siis soovitus võiks olla, et üks kord ühe või kahe aasta jooksul, sõltuvalt kasutamisest. Nii 10.000 lasu järel oleks hea üks põhjalik hooldus teha.
7. Kas on võimalik püssi võimsust seadistada?
Vedrupüssil on see võimalik vedru vahetamisega. Kuid reeglina toob tehase poolt seatud võimsuse oluline suurendamine kaasa ka püssi kiirema kulumise või purunemise. Lisaseibide paigaldamisega saadakse ehk erinevusi 10 m/s, mis ei ole aga olulise tähendusega täpsusele. FX mitmete mudelite puhul on kohe varustuses patenteeritud võimsusregulaator. See on olnud nii võimas argument, et ka mitmed teised valmistajad on hakanud erinevaid võimsuse seadmise võimalusi pakkuma. Parim tihedus saavutatakse kuuli kiirusel 270-280 m/s ja suuremad kiirused võiks vajalikud olla ainult kahjurite tõrjel.
8. Kas FX Typhoon on ümberehitatav mitmelasuliseks?
See on võimalik. Logun, kellele FX püsse valmistab, pakub nn Retro-Fit 10-lasulist magasini järelpaigaldamiseks Logun Solole, mis on praktiliselt identne FX Typhooniga. Teisest küljest on kõik FT võistluspüssid ühelasulised, millisena Typhoon sobiks ka kõige odavamana võistluspüsside sekka. Mitmelasulisena on ta suurepärane treeningrelv.
9. Kas FX Typhoon kaliibriga 4.5 mm on ümberehitatav kaliibrile 5.5 mm?
Jah, on ümberehitatav. Kuid kaliiber 5.5 mm ei anna õhkrelva mõttes mitte mingit olulist eelist. Kuuli kiirus on väiksem, trajektoor kumeram ja õhukulu reeglina suurem. Eestis on väga normaalne relvaseadus, kuid seal on ka selgelt öeldud, et õhkrelvale kaliibriga üle 4.5 mm peab olema relvaluba. Jah, kaliiber 5.5 mm on võimsam ja laseb kaugemale. Aga miks peaks õhkrelvaga trügima tulirelvade maastikule? Suurtele rahvastele nagu ameeriklased ja venelased on omane püüd väga võimsate relvade poole. Aga Eesti käitub täna euroopalikult ja seal on täna õhkrelv reeglina kaliibriga 4.5 mm. Arvestada tuleks ka meie seaduseandja mõningast tundlikust. Kujutage ette, et kuskil tapeti mees kirvega. Järgmise seadusega litsentseeritakse kõik kirveid müüvad kauplused ja kõik kirve ostjad kantakse registrisse. Või kujutage ette, et teile tuleb koju konstaabel kontrollima teie relvakappi, kus te hoiate oma viit õhupüssi. Õhupüss kaliibriga 5.5 mm ei ole seda väärt, et seda ilma relvaloata omada ja koos loaga ei ole ta võrdväärne 5.6 mm tulirelvade seas. Tuleb rõõmu tunda, et Eestis müüdavatel õhkrelvadel ei pea olema F-templit.
10. Milline on õhupüssi laskekaugus?
Sõltub püssist. Võimsusega 7.5 Joule täpsuspüssid on väga head 10 m rajal. Sellise võimsusega õnnestuks lasta ka 25 m siserajal. Inglismaal on piiriks 16.3 Joule ja sellise võimsusega püssid võistlevad ka Field-Target MM-võistlused distantsil kuni 50 m. Valmistakse õhupüsse võimsusega ka 35 Joule. Selliste jahipüsside täpsus hakkab langema kaugusel üle 80 m. Kui püssi toru panna peegelsileda järve kaldal 37 kraadise nurga alla, siis kuul sulpsab vette kaugusel üle 450 meetri. Seega efektiivseks laskekauguseks 16.3 Joule püssi puhul on 50 meetrit.
11. Millise kaliibriga õhupüsse müüakse Eestis?
Põhiline osa õhupüsse müüakse kaliibriga 4.5 mm. Väike osa müüakse kaliibriga 5.5 mm.
Kuid näiteks Weihrauch toodab ka kaliibreid 5.0 ja 6.3 mm, mida relvapoed siis kliendi kindla nõudmise peale saavad tellida.
12. Kas PCP püssi võimsus kasvab kui silindrisse suurem surve laadida?
Ei kasva, pigem väheneb. Kõik sõltub peaklapi avatuse ajast ja see on seatud valmistaja poolt optimaalseks.
13. Kas FX T12 puitkaba on võimalik paigaldada FX T12 Whisper tehnikale?
Ei, nende püsside kabasid ei ole võimalik ilma ümberehitamist omavahel vahetada.
14. Kas on võimalik saada gaaskolviga õhupüssi?
Jah! Weihrauch HW 90 on üks maailma parimate seast.
15. Kuidas ma saan oma püssi tühjaks laadida?
Head meetodit õhkrelva tühjakslaadimiseks, tulirelvamõttes, ei ole. Parim viis on ta kindlasse ja ohutusse kohta tühjaks lasta. Nii vedru- kui ka PCP-püsse tuleb alati ka tühjana hoida. Laetud vedrupüssi puhul sureb vedru ära ja suruõhupüssi puhul on tihendid mittevajaliku stressi all. Igal juhul kui on võimalik, siis tuleb kasutada kaitseriivi ja poltluku korral lukku mitte sulgeda.
16. Millises mõõdus optika kinnitusjalgu peaks kasutama?
Sõltub paljudest teguritest. Optika korpuse läbimõõt, läätse läbimõõt, kinnitussiini kuju ja laius, FX-de puhul ka magasini suurus. Sihtimisvigade vältimiseks on oluline, et lääts oleks rauale võimalikult lähedal. Kui jalgade kõrgusest ei piisa, siis tuleks kasutada täiendavaid kõrgendusplokke.
17. Minu vedrupüss tegi vägeva kõmaka ja tuld lendas. Mis see on?
Kui see juhtus üks kord, siis ei ole halba midagi. Mõni kord võib juhtuda, et peale püssi puhastamist on kompressioonikambrisse sattunud puhastusõli, mis võib koos õhuga kokkusurumisel moodustada plahvatava segu. Selline plahvatus võib rikkuda kolvi manseti. Selline nähtus võib tekkida väiksema subkaliibriga või kergemate diaboolide korral. Tuleks kasutada raskemaid diaboole ja raua puhastamisel jälgida, et taru jääks seest suhteliselt kuivaks. Kordumisel tuleks otsida relvameistritelt abi.
18. Vinnastasin püssi, aga see ei lase?
Esimene asi on kontrollida, et toimus ikka täielik vinnastamine. Vinnasti või poltlukk tuleb tõmmata uuesti lõpuni tagasi. Kindlasti tuleb jälgida, et mitu diabooli rauda ei satuks. Mitmelasuliste püsside puhul tuleb magasin eemaldada ja jälgida, et päästik ei ole vajutatud. Vedrupüssidel võib juhtuda, et vedru jääb kaitseasendisse ja ei ole tulnud päästmisasendisse. Enim esinev probleem esimese uue vedrupüssi omanikel. Kui peale täieliku laadimist ja korraliku päästikule vajutamist lasku ei toimu, siis tuleb relvameistri abi otsida. FX Monsoon päästikud on väga peene häälestusega ja päästmisosa kinnituskruvi lahtituleku korral lasku ei sünni. Päästiku uus seadistamine kõrvaldab probleemi.
19. Üritan püssi täita, aga õhk tuleb torust välja?
Sellisel juhul tuleb kontrollida peaklappi. Klapi vahel võib mõni osake olla või on tihend katki. Tuleks otsida relvameistritelt abi.
20. Pumpan, aga midagi ei juhtu?
Kontrollida pumpa, et see töötab vajalikul tasemel. Kontrollida jääkrõhku püssis. Kui see on alla 50 bar, siis peaklapp enam ei sulgu ja õhk jookseb torust välja. Kasutada tuleks laadimisballooni või kompressorit silindri kiiremaks täitmiseks.
21. Kuidas remontida kriimustatud kaba?
Lakitud kaba puhul on see veidi keerulisem. Kaba tuleb maha võtta. Kogu vana lakk eemaldada, pind puhastada ja lihvida ning uuesti lakkida. Õlitatud kaba puhul on veidi lihtsam. Oskajad tegijad suudavad vigastatud koha parandada ja sellele õliga sama tooni anda.
Väiksemad täkked saab välja pressida. Pane täkke peale pehme riie ja kasuta näiteks triikrauda täkke väljasilumiseks.
Väikesi kriimusid tuleks töödelda eriti peene, niiske paberiga. Tase nii 400 või 600.
Pragude puhul püssikabas tuleb kindlasti teadjameeste abi otsida.