5|5|5 Tallinna klubi võistlus

Täpselt kuu möödas ja võistluste korraldamise kord Tallina klubi käes. Vabariigi sünnipäevani jäänud nädal ja hea võimlus näidata, et meie tublidel laskuritel vajadusel käsi ei värise. Püssid, padjad, laskurjoped autosse ja Peetri poole teele. Eelmisel korral oli väljas korralik talvekülm siis seekord oli tavapärane Eesti suusailm, parajalt sombune ja märg. Võistluspaiga ettevalmistamine ehk varustus autodest tiiru ja märkide ülespanemine läheb juba õite ladusalt. Võistlejate paaridesse panekul on meie talvist hooaega kimbutamas kotermann, ei õnnestu kuidagi saada võistluspaika paarisarvu osalejaid. Eelmisel korral jäi Virgo haigevoodisse, seekord ei saanud osaleda Raigo. Järgmiste võistlusteni on kuu, loodetavasti on selleks ajaks kõik korras ja tahaks loota, et keegi ei ole võistluspäevale eelneval reedel haigeks jäänud.

Võistlus ise kulges ladusalt, formaat ja tingimused on paika loksunud ja võib öelda, et on olemas toimiv rutiin. Tögatakse sõbralikult kaasvõistlejaid ja vajadusel remonditakse relva.

Võistluste parimad olid sel korral PCP kategoorias jälle Toomas kellele järgnes Ragnar ja tema järel Virgo. Vedrupüssides tuli seekord esikohal Indrek, kellele järgnesid Andres ja Heli. Peale diplomite jagamist arutlesime võistlejatega võimalusi leida alternatiiv diplomitele, mõned mõtted tekkisid ja vaatama mis sellest välja tuleb. Pärast võistluste lõppu oli võimalus soovijatel ka natuke „püssirohtu” põletada. Samal ajal kui meie võistlesime ja olime muust maailmast eraldatud, saavutasid neli Eesti naist laskesuusatamise maailmameistrivõistlustel ajaloolise tulemuse, tulles neljandaks. Ilmselgelt tuleb meil kahe võistluse vahepeal trenni teha. Järgmine kord saavad Peetris Field Target laskurid mõõtu võtta 16. märtsil kui võistluste korraldamise järg on jõudnud Saku klubi kätte. Peatse kohtumiseni !

Pildigalerii

5|5|5 Tartu klubi võistlus

Aastavahetusest on möödas juba tublisti üle poole kuu ja võistluste korraldamise järg jõudnud Tartu klubi kätte. Käes 20. jaanuari hommik, võistluse varustus autosse pakitud ja Peetri tiiru poole teele. Kraadiklaas Tartus näitas –8°C. Liikudes põhja poole muutus ilm järjest külmemaks ja kohale jõudes näitas kraadiklaas  –16°C. Põhja poolt tulijatel oli teepeal termomeeter kohati lausa  –24°C näidanud.

Kutsele lisatud lisavarustuse soovitus, et läki-läki, labakud ja karupüksid kaasa oli igati põhjendatud. Tiirus olid seinal soojakiirgurid ja lasketiirus valitses karge kevadilm, puudus vaid külm tuuleiil. Õnneks pole meie laskurid papist poisid. Tõstsime oma varustuse tiiru ning alustasime märkide ülespanekuga. Kahe võistluse vahepeal oli Rein meisterdanud kolm komplekti märgialuseid ja need läksid nüüd käiku. Natuke pusimist ja võistluspaik valmis.

Täname siinkohal ka Reinu, kes lisaks aluste valmistamisele oli need Alari kätte toimetanud. Vahetult enne võistluste algust saime teate, et Virgo, meie talviste võistluste raudvara on haigeks jäänud. Soovime talle kiiret paranemist. Võistlejad paari pandud ja läkski lahti meie 5|5|5 formaadi teine võistluste voor…

… mõned tunnid hiljem oli võistlus läbi ja aeg kokkuvõtteid teha. PCP laskuritest oli seekord parim Toomas, kelle selja taha jäid seekord eelmise vooru võitja Tiit ja talle omakorda  järgnes meie  juunior Ragnar. Esimest kolme lahtutas üks tabamus. Springerite kategoorias tegid võrdse tulemuse Andres ja Heli. Uue võistlusformaadi korral arvestatakse mitte ainult tabamuste arvu, vaid ka laskmisele kulunud aega. Andres laskis kiiremini, seega teenitud esikoht kuulub talle.

Selleks korraks võistlus läbi. Peetris  kohtume uuesti 17. veebruaril Tallinna klubi eestvedamisel.

Galerii

Teistmoodi talvine sisehooaeg

Meil on vist õnnestunud luua uus siseruumides rakendatav laskmisformaat, mis kõige rohkem sarnaneb suvisele FT laskmisele metsas 🙂

Selle asja nimeks sai PPI 5|5|5 või lihtsalt 5|5|5. Ehk lahtiseletatult – viis lasku püsti, viis lasku põlvelt ja viis lasku istudes. Kõik peaaegu nagu eelnevatel aastatel, aga ei mingit paberiraiskamist 🙂 Sihtmärgid on 4 mm terasest ja kui tabad, siis ka märk kukub. Märgiidee on sarnane biathlonis kasutatavaga. Meie märkidel on tabamisalad Ø 25, 20 ja 10 mm. Püstiasendist tuleb lasta 25 meetri kaugusel olevat märki, millel avad Ø 25 mm, põlvelt 20 meetri kaugusel Ø 20 mm ning istudes tuleb 4,5 mm diabool lasta läbi Ø 10 mm tabamisalaga 15 meetri kaugusel asuvat märki. Väravasse minnakse paaridena ja punktide märkimine on sarnane FT võistlusega. 15 lasu sooritamiseks on PCP-ga aega 9 minutit ja SPR-ga 12 minutit. Kes laseb kiiremini, sellel on võimalus võrdse skoori korral saada parem koht.

Uus on ka sellel sisehooajal kohtumispaik. Oleme pikalt arutanud ja otsinud võimalusi, et kohtuda keset Eestit. Et kõigil oleks sama pikk tee võistlusele tulla. Leidsime sellise koha! Peetris, Karedal. Tiir on õige pikkusega ja ka teekond sinna on õige pikkusega 🙂 Tänud peremees Urmasele, et peale meiega oktoobris põgusalt kohtumist saime nüüd esimese 5|5|5 võistluse Peetris korraldada!

Laupäval startisid kõik võistlejad Eesti erinevatest kohtadest umbes kell 9. Kohtusime Peetri lumises parklas pisut enne ühtteist. Ühisel jõul laadisime Lauri bussist maha võistluse inventari. Seda oli päris palju 🙂 Erineva kõrgusega pukid, piduriketastest tehtud raskused, sisselaskmiseks vajalikud jurakad ja veel igasugu asju. Radade ülespanemine läks hoogsalt ja juba enne kahtteist olid esimesed võistlejad rajal. Puhkeruumis olid valmis pirukad ja kohv, aga kuna uut asja oli vaja uudistada, siis oli kogu kamp võistlejatega koos tiirus. Sisselaskmine tehtud, pandi kelladele 9 ja 12 minutit ning algaski 5|5|5 võistlus. Sõltumatult toimus paaride vahetus kahel rajal ja kui esimene voor sai läbi, kordus protsess uuesti teises voorus. Arutelu toimus tiirus, puhkeruumis ja õues, et mida teha järgmine kord paremini ja kuidas kellelegi selline laskmine meeldib. Tundus, et meeldis kõigile. Saame nüüd ka talvel kaugusi mõõta ja torni keerata, vähemalt ei ole kevadeks parallaksiratas 25. meetri peale kinni kiilunud 🙂

Püsisime enam-vähem graafikus ja mõni minut enne nelja alustasime diplomite jagamist. Paremusjärjestuses sai nii SPR, kui ka PCP klassis määravaks laskmise kiirus. Andresel ja Janel kogunes võrdselt 14 punkti. Andres laskis kiiremini ja SPR esikoht oligi käes. Sama situatsioon oli ka PCP klassis, kus võrdselt oli punkte Tõnisel ja Tiidul – 23. Tiit oli kiirem ja PCP võit vormistatud.

Terve päeva sadas katkematult lund ja õhtuks ei saanud enam aru, millise hange all kellegi auto asub 🙂 Samal ajal kui autod soojenesid, sai pakitud kasutusel olnud kola uuesti Lauri bussi ning peale autoklaaside sulamist algas teekond kodudesse. Selline oli esimene 5|5|5 võistlus Peetri tiirus. Järgmine kord kohtume samas kohas jaanuaris 2024.

Pildigalerii

Pärnu PPI 24+24

Suure osalejate arvuga  uue hooaja avavõistlus sellel aastal just ei hiilanud – viimati oli Pärnus 10 võistlejat aastal 2019 … aga tehtud see sai. Lohutuseks olgu öeldud, et läbi ajaloo on olnud vähim osalejate arv 7! Võistlustulle läks vedrukate klassis  5 ja PCP klassis 5 osalejat – suurepärne tõenäosus tulla esimese kolme hulka 🙂 Peab ütlema, et kaardipakk löödi seekord segi ja üllatusi tuli mõlema võistlusklassi osas.

Seekordse PPI (püsti/põlvelt/istudes) formaat oli  muudetud. Esimeses voorus lasime metallmärki ja teises voorus pabermärki! Pabermärk, mis vääratusi ei andesta, saigi favoriitidele seekord komistuskiviks. Esikolmik sai uue kujundusega ja metallraamis diplomid. Diplomite kujundus sümboliseerib väga hästi Pärnu tiiru – kõige külmem sisetiir Eestis 🙂 Auhinnatseremoonia alguses loosis Pärnu klubi kaks eriauhinda kõigi osalejate vahel – universaalne multitööriist, mida saab edukalt kasutada oma lasketulemuste parandamiseks ja võistlurelva remontimiseks. Mida see endast siis kujutas …? Seda peate küsima juba järgmisel võistlusel eriauhinna võitjate käest, kelleks olid Lauri ja Urmas.

Jääme ootama põnevusega järgmist võistlust 25. novembril 2023. Tacticali klubi tahab seal kasutada uudseid biathloni sihtmärke, mida nad Pärnus meile ka demonstreerisid ja mis said suure heakskiidu osaliseks.

Külmas tiirus tegid pilte Urmas ja Tiit. Neid saab vaadata siit.

Kohtumiseni Peetri tiirus 25.11.2023

Alar Torim

Pärnu FTK

Field Target 2023 hooaja lõpetamine

Laupäeval, 7. oktoobril autasustati 2023. aasta Eesti parimaid Field Target õhupüssilaskureid Türi Kultuurimajas.

Pidulik hooaja lõpetamine algas täpselt keskpäeval ja alustas seda statistilise ülevaatega möödunud hooajast Alar Torim oma traditsioonilise paberist Exceliga 🙂 Üritus jätkus vanade võlgade klaarimisega ehk vahepealsetel võistlustel jagamata jäänud diplomid leidsid õiged omanikud.

Üritus muutus aina pidulikumaks ja algas 2022/2023 hooaja auhindade jagamine. Alustuseks said medalid kaela sisehooaja võitjad ning siis FT Eesti meistrivõistluste poodiumikohtadele tulnud laskurid.

Eestis toimus 2023 aasta jooksul viis Field Target meistrivõistluse etappi, mille jooksul oli võimalik koguda kuni 500 punkti ja meistritiitli väljaselgitamiseks läks arvesse 4 võistlust ehk maksimaalselt 400 punkti. Võisteldi kahes põhikategoorias: suruõhu- ja vedrupüssid võimsusega kuni 16,3 džauli. Võistlustest võtsid osa nii noored, vanad, naised, kui ka sõpruskohtumisel Leedu laskurid.

„Eesti meistri karikas on inspiratsiooniks, mille suunas pingutada ja intensiivne töö iseendaga kandis vilja“ rääkis Eesti meister Aivar Öövel.

Suruõhupüssi kategooria Eesti üldarvestuses võitis 326 punktiga Aivar Öövel Põltsamaa FT klubist. Teise koha võitis Ragnar Raudsepp Tactical Target .177 Klubist 320 punktiga ning kolmandaks tuli Martin Rebane Saku FT klubist 317 punktiga. 2023. aasta parima päevatulemuse PCP kategoorias lasi Ragnar Raudsepp – 49 punkti 50-st meistrivõistluste 3. etapil Lubjaahjul. Ragnaril on potentsiaali tulla järgmisel aastal Euroopa meistrivõistlustel juunioride poodiumile Wales’is 🙂

Vedrupüssi kategooria Eesti üldarvestuses võitis 279 punktiga Heli Jalakas Põltsamaa FT Klubist. Teiseks tuli René Rebane Saku FT klubist 275 punktiga ning kolmandaks Ott Roosaar Tactical Target .177 Klubist 213 punktiga. Vedrupüssi kategooria parimaks päevatulemuseks lasti 42 tabamust 50-st meistrivõistluste 2. etapil.

ENFTA meistrivõistluste tulemused: https://registreeri.airguns.ee/?lang=et&y=2023&results=

Piduliku osa lõppedes ootas laskureid kaetud kohvilaud.

Päeva teises pooles toimus ENFTA aastakoosolek, kus räägiti möödunud aastast ja valiti organisatsioonile uus juhatus. Presidendina viib laskesporti edasi Indrek Kanep.

Hooaja lõpetamisel tegid pilte Eva Maria ja Urmas.

Bulgaarias selgusid Euroopa parimad field target laskurid 2023

Eestlased osalesid hiljuti 8. Euroopa meistrivõistlustel Bulgaarias, Varshetsis, 28 – 30 septembril. Kokku osales 227 laskurit 25-st riigist, esimest korda ka laskurid Serbiast. Igal laskuril tuli sooritada kolmel võistluspäeval kokku 150 võistluslasku. Võistluste korraldaja, Sofia FT Klubi, oli mägises orus paiknevas võistluspaigas kasutanud ära kõik maastiku väljakutsed, muutes täpsuslaskmise väljakutsete rohkeks. Eesti laskurite meeskonnajuht Ave Jalakas sõnul pandi proovile laskuri lasketehnika ja vastupidavus kolme pika võistluspäeva jooksul.

Suruõhupüssi kategooria üldarvestuses võitis Conor McFlynn Iirimaalt 139 tabamusega. Järgmised poodiumikohad PCPs selgitati pinevas võistluste järgses ümberlaskmises, kus kolmel laskuril oli võrdselt 135 võistlustabamust. Ümberlaskmise tulemusena Jose Redondo Hispaaniast sai teise koha ning Dermot Ross Põhja-Iirimaalt langes kolmandaks ning Sergey Zubenko Poolast jäi neljandaks. Eesti laskur Aivar Öövel sai 109 tabamusega 64. koha üldarvestuses. PCP naiste klassi võitjaks tuli Bianca Mueller Saksamaalt 126 tabamusega. Juunioride klassi kuld läks ümberlaskmise tulemusel Jacob Kay’le Inglismaalt 119 tabamusega ning veterani klassi kulla teenis Steven Franklin Wales’ist.

Vedrupüssi kategooria üldarvestuses võitis Slawomir Opiela Poolast 116 tabamusega, teise koha sai Ismael de Toro Hispaaniast 113 tabamusega ning kolmanda koha Istvan Fejes-Toth Ungarist 109 tabamusega. Eesti laskur Heli Jalakas jäi 87 tabamusega 13. kohale, pälvides selle tulemusega SPR naiste klassi kuldmedali. Veteranide kulla võttis Andy Kays Norrast 86 tabamusega. Euroopa meistrivõistlustel autasustatakse üldarvestuses esikümmet laskurit ning juunioride, naiste ja veteranide arvestuses esikolmikut.

Euroopa 2023 meistrivõistluste tulemused: https://eftc2023.eu/results/.
Pildid leiab Facebookis: European Field Target Championship 2023 Bulgaria lehelt.

Eestlased on Bulgaarias laskmise EM-il

Bulgaarias toimub 28.-30. september field-target laskmise EM. Vedrupüssi kategoorias esindab Heli Jalakas ning suruõhupüssi kategoorias esindab Aivar Öövel üldarvestuses, kus läheb tihedaks rebimiseks.

Lääne Bulgaaria Montana provintsis Varshetsi küla mäe oru jõe äärses roheluses peetakse field-target laskmise EM-i, kus osaleb 212 laskurit 25-st riigist. Euroopa Field-Target Assotsiatsiooni president Ave Jalakase sõnul on võistluse rajad mänguliselt rasked, äkilised tuulepuhangud ja üles-alla laskepositsioonid hämaras puude all muudavad paljude võistlejate jaoks laskmise keerukaks. Võistluste korraldajad on oskuslikult võtnud maastiku mitmekesise reljeefi laskeala planeerimisel arvesse.

FT tippvõistlus kestab 3 päeva ja koosneb maksimaalselt 150 võistluslasust. Sellele eelneb sissejuhatav päev, kus kontrollitakse õhupüsside reeglitele vastavust ja kohanetakse proovilaskudega testalal. Võistlusi korraldavad see aasta Sofia Field Target Klubi liikmed ja vabatahtlikud. Võistlustele on kohale tulnud mitmed oma ala parimad erinevatest riikidest, näiteks UK-st, Ungarist, Leedust, Hispaaniast, Saksamaalt ja Portugalist. Võidab see, kes oskab lugeda loodust ja saab kolme päeva jooksul kõige rohkem punkte.

EMV 4. etapp Levil

Juba teist korda sai FT Eesti meistrivõistluste etapp korraldatud Tori vallas, Levi külas.

Paljuski oli lihtsam, ei pidanud nullist alustama. Rada korra juba läbi mõeldud, sihid sisse lõigatud ja ,,pahalaste’’ purustatud Tori sild ka taastatud! Kõik teed olid võistlejatele avatud. Kui aasta tagasi oli Pärnu etapp Levil osalejaterohkeim siis sellel aastal langes viimasel hetkel paar võistlejat ära ja ilmselt tuleb leppida teise kohaga Lukul toimunud etapi järel. Pärnu FTK ilmaäpist sai vihm maha keeratud ja tuul parajaks krutitud, nii umbes 3–5m/s. Seega olid võistlustingimused ideaalsed ja võistlus võis alata.

              Esimese võistluspäeva lõpetasid Romi ja Aivar võrdselt – mõlemal 44 punkti 50-st ja jätkasid teisel päeval juba koos. Heli oli vedrupüssi arvestuses parim 37. punktiga.

              Teisel võistluspäeval tegi parema tulemuse PCP klassis Aivar ja tuli üldvõitjaks, Romi teine. Kolmanda koha peale läks veel rabelemiseks. Võrdse tulemuse tõttu tuli ümberlaskmine Taavi ja Toomase vahel. Seekord jäi peale nooruslik särts ja võit Taavile.

              Vedrupüsside arvestuses oli Heli võit veenev ja jääb tema stabiilsust ainult kadestada. Andres oli teine ja Allan kolmas.

              Tundub , et võistlusega jäädi rahule, sest tuli ka ettepanek tulevikus samal rajal korraldada ka öölaskmine. Esimesed öölaskehuvilised olid laupäeva öösel vastu pühapäeva ka platsis ja kes need olid saate vaadata juba rajakaamera videost …!

              Kui esimese päeva lõpetasime supiga siis teise päeva õunakoogi ja morsiga. Võitjad said uudse kujundusega diplomid, mis tuli ise panna ,,kõrgtehnoloogilisse’’ raami! Nimelt vajas nõks nuputamist kuidas just Amazonist saabunud Al – pildiraami avada. See tekitas elevust 🙂

Aga see polnud siiski kõik, sest Pärnu klubi jätkas oma traditsiooni ja loosis kahe osaleja vahel välja kokkupandava käsisae, et FT võstlusrajad saaksid hooldatud. Õnnelikeks võitjateks osutusid Raigo ja Aivar.

Suur tänu kohalikule peremehele, Toomasele, kelle maadel me rahmeldasime ja kokkulapitav saag ka temale. Tänud ka Taavile ja laskur Toomasele, kes olid mulle abiks.

 Püüan enda poolt teha kõik, et uuesti tagasi võita suurima osalejate arvuga etapi tiitel järgmisel aastal!

Jõud, jaksu!
Alar Torim
Pärnu FTK

Võistluspäevade alguse ja lõpu pilte näeb siit.

EMV 3. etapp Lubjaahjul

Põltsamaa FT klubi korraldas 8.–9. juulil ENFTA lahtiste meistrivõistluste 3. etapi Lubjaahjul.
Hoolimata nukrast ja hallist ilmaprognoosist oli ilm võistluste toimumise ajal märksa etem ennustatust.
Osalejatel sõna otseses mõttes kohutavalt vedas, sest suurem vihmasadu toimus alati peale võistluspäeva.
Tuult ei seganud puhumast mitte miski 🙂 Võibolla ainult Ragnari optimism, mis lihtsalt lahustas tuule mõju tema laskudele esimesel võistluspäeval.
Nimelt sai Ragnar esmakordselt ENFTA lahtistel meistrivõistlustel tulemuseks 49 punkti! Eesti FT laskurite rekord ja fantastiline tulemus.


Väga mõnus ja soe oli peale laskmist kuuma teed ja õhtusööki manustada kõigi laskjate võistlusjärgses jutusuminas laskepaiga vastavas hoones.
Kaugeimad külaliselt olid sedakorda Leedust – härra ja proua Burvys. Linas Burvys lasi hoolimata oma vasaku käe närvivigastusest, mis tegi tema vedrupüssi vinnastamise protseduuri äärmiselt ebamugavaks. Regina pidi Helile alla vanduma rõõmsas heitluses alles teise võistluspäeva lõpus. Vaatamata peenele vihmale ja muutlikule tuulele sooritas Ave oma tulemuste comeback’i teisel päeval sooritades 37 tabamust, mis on ühtlasi tema parim päevaskoor sel hooajal. Raigo Rohtmets oli alles kolmandat korda võistlustel, kuid suutis teisel võistluspäeval koos härra Torimiga tulemuselt kolmanda skoori saavutada.

Kolmanda etapi lõpetas palju rõõmsaid nägusid ning Leedu traditsiooniline sakotis-kook ning loomulikult traditsiooniline kange tee meega, et kõigil soe sees püsiks ja väsimus meelest hajuks.
P.S. Peale võistlust sadanud paduvihm meelitas põõsastest ja puhmastest põua eest varjule pugenud kalad jälle tiiki 🙂 Kontrollpüük kinnitas eelnevat teooriat. Kala käis korraks kaldal ja siis läks uuesti vette oma kalaasju ajama 🙂

EMV 2. etapp Lubjaahjul

Kaksteist vaprat said Lubjaahjul juunikuus kokku, et panna vastu korraldajate kogutud tuulele ja päikesest tekkinud miraažile. Võistlusrada lookles ümber vana talumaja, päev oli palav. Kuumas päikeses tuli taaskord saada sõbraks iseenda ja oma võistlusrelvaga. Sihtmärke jagus tuulisele põllule, hämarasse metsa ja kõrgustesse. Tuli operatiivselt hinnata, kui palju võiks korrigeerida sihtimist, kui märk suisa puuladvast vastu vaatas 🙂 Tiigi kohal tekkinud miraaž vaheldus pimedavõitu metsaga.

Teisel võistluspäeval oli tuul heldem. Päike säras samamoodi. Põnevust jagus päeva lõpuni, sest kaks laskurit tegid võrdse tulemuse. PCP kolmas koht selgus ümberlaskmisel.

Põltsamaa FT klubi korraldatud esimesel võistlusel toimisid asjad hästi. Vilet – „Tuli seis!” ei olnud kordagi kuulda, võistlejad läksid koju täis kõhuga ning värskelt lastud punktiskooriga 🙂

Püssidega ja püssideta pilte näeb siin.

Juulis kohtume jälle samas kohas.